Galleri BÅken 10 år
Pressemelding fra Galleri BÅken 08.06.2008
Dørene til Galleri BÅken ble åpnet for første gang i juni 1998. Bjørg Hustad og Åse Sæterøy innledet et samarbeide med presentasjon av egne arbeider, Bjørg med håndvevde interiørtekstiler og kirketekstiler, Åse med akvareller, akryl og kunstkort og souvenirer.
Foto: Siv Kleppen
I 10 år har vi utviklet galleriet og egne arbeider til å bli en kulturopplevelse for tilreisende og nærmiljøet. Bjørg har vevstue og Åse atelier i tilknytning til galleriet.
Om Skyttel vev:
Håndvevermester Bjørg Hustad har i 26 år hatt arbeidsplassen sin i vevstolen. Mange praktikanter, lærlinger og studenter fra mange land har i kortere eller lengre perioder arbeidet i verkstedet hos Skyttel vev.
Bedriften har hatt fokus på høy kvalitet, god design, effektivitet, produktutvikling og næringsutvikling. Det har resultert i god etterspørsel etter produktene våre og respekt for håndverket vi utøver. Interiørproduktene som løpere og brikker selger vi engros så vel som til forbrukere både fra Galleri BÅken og Skaret Handverk.
Kirketekstilene vever vi på oppdrag fra kirken og presten. De er tilpasset miljøet de skal brukes i. Rekonstruerte tekstiler er etterspurte av private og offentlige kunder. Utsmykkingstekstiler til institusjoner og bygg er et område vi engasjerer oss i.
Kulturarven formidlet gjennom tekstiler er en forsømt del i samfunnet. Veverne i Skyttel vev prøver å formidle kunnskapen, kjærligheten og gleden over det tekstile materialets utallige muligheter i veven.
”I krysningspunktet mellom trådene
oppstår spenningen
som skaper stoff
til klær, utsmykking eller tradisjonelle tekstiler.
Håndveverens glede er å beherske alle tråder, farger og former”
Om ÅseDesign
I 1991 etablerte Åse Sæterøy ÅseDesign. Dette innledet starten til det som siden har utviklet seg til en variert og spennende kunstnerisk virksomhet. Siden 1998 har Sæterøy hatt arbeidsplassen sin så å si midt i Bud sentrum sammen med Skyttel vev, som drives av designer og håndvevermester Bjørg Hustad.
Åse maler særlig akvareller, - naturalistiske bilder av hav, stein, vekster, naust, fjell o.a. Hun maler også en del bilder i akryl. Mange kjenner ellers Åse Sæterøy som utgiver av kunstkort. Her kan hun blant annet skilte med en serie med 13 ulike motiver fra vårt distrikt.
Hun har videre laget en serie med julekort der gjennomgangsfiguren er hennes egen ”kystnisse” plassert i ulike miljøer. Vi finner for eksempel nisser i sørvestkuling, nisser med juletorsken osv. De populære Sæterøy-kortene selges sammen med originalkunst og egenproduserte mindre suvenirer fra eget galleri. Hun leverer i tillegg kunstkort til forretninger i Bud. Også næringslivet er en flittig kjøper av arbeider signert Åse Sæterøy.
Hun har ellers bak seg en rekke dekorasjonsoppdrag, - som bl.a. COOP-bygget og samfunnshuset i Bud. Mange bedrifter i Fræna har engasjert Sæterøy til å lage logoer. Det kanskje mest uvanlige oppdraget hennes så langt, har nok vært å designe Frænas ordførerkjede (1999). Som en del av Kulturleia, fikk både hun og Bjørg ta del i utsmykningen av den nye aldersheimen i Elnesvågen.
Åse Sæterøy har hatt mange tegneoppdrag, og hun har illustrert flere sang- og diktbøker, deriblant ”Syng med meg”, ei bok for barn skrevet av Rolf Hindhammer. Hun har også – på oppdrag - tegnet kjente motiver fra hurtigruteturen Bergen – Kirkenes.