Norsk husflid og håndverk ut i verden med Statoils hjelp
Statoil og Norges Husflidslag har inngått en samarbeidsavtale om et prosjekt som har fått navnet ”Morgendagens helter lager morgendagens kulturarv”. Hovedmålsetningen med prosjektet er å bringe norsk design og håndverk ut i verden og avtalen gjelder i første omgang i to år.
Statoil og Norges Husflidslag skal samarbeide om en produktkonkurranse etter gitte kriterier. Navngitte håndverkere og håndverksmiljøer vil få invitasjon til å delta i konkurransen og det skal konkurreres innen kategoriene glass, metall, tekstil og tre. De tre første vinnerne garanteres et salg gjennom Statoils produktkatalog og det konkurreres i to klasser: en for etablerte håndverkere og en for studenter.
Etter planen skal det arrangeres en utstilling med alle innsendte produkter.
- Markedet etterspør produkter med identitet, en historie og rot i en tradisjon. Interessen for miljøvennlige produkter er også stigende. Kulturhåndverkerne i Norges Husflidslag lager slike produkter, men er ofte små bedrifter som i liten grad kan kjempe om oppmerksomheten på det store markedet. Avtalen med Statoil vil bidra til en større synliggjøring av kulturhåndverkerne både i og utenfor landets grenser, sier Marit Jacobsen, direktør i Norges Husflidslag. Hun mener konkurranser er et godt virkemiddel for produktutvikling og kompetanseheving og mener at konkurranser også virker stimulerende for de håndverkerne som ikke deltar fordi ny utvikling skaper positive ringvirkninger innenfor miljøet.
- Gjennom samarbeidet får vi en bekreftelse på at våre verdier, som kvalitetet, håndverkskunnskap, tradisjon, identitet, estetikk og kulturell kompetanse er viktige, også for en bedrift som Statoil. Å invitere studenter til å delta i konkurransen er viktig for å sikre rekrutteringen til fagene, sier Marit Jacobsen.
Samarbeidet mellom Statoil og Norges Husflidslag har sin bakgrunn i situasjonen som oppsto da Statoil Hydro byttet navn tilbake til bare Statoil i mai år og presenterte sin nye logo, som var til forveksling lik logoen til Norges Husflidslag.
Les også:
» Statoil drysser penger over Husflidslaget (e24.no 22.11.2009)
Se også innslag på TV2nyhetene , sendt 19. november, og Statoils hjemmesider www.statoil.com .