Du er her: Husflid.no / Nyhetsarkiv / 2011 / Statsstipend til Annemor Sundbø

Nyhetsarkiv

Statsstipend til Annemor Sundbø

Norges Husflidslag gratulerer faglærer, tekstildesigner, kunsthåndverker og forfatter Annemor Sundbø. Hun ble 3. oktober belønnet for mange års arbeid for, og formidling av, norske strikketradisjoner med et årlig statsstipend på 391.300 kroner. Sørlandsbosatte Annemor Sundbø er en av våre aller fremste eksperter på strikking, og stipendet ble utdelt av kulturminister Anniken Huitfeldt på statsrådens kontor, under påskudd av å vise en utenlandsk statsgjest norsk strikketradisjon.

Sundbø har utgitt en rekke bøker, senest i 2010, om mønstre og strikking, stilt ut sin samling i mange land, og holdt kurser og foredrag over store deler av Europa og USA. Hun har også mottatt en rekke priser gjennom årene, og fikk i 2004 Norges Husflidslags fortjenstmedalje i gull for formidling av husflidstradisjoner i inn- og utland.

 

I 1983 overtok hun sjoddifabrikken Torridal Tweed og Ulldynefabrikk i Strusshamn nord for Kristiansand. Fillelageret på denne fabrikken har vært grunnlagsmateriale til flere av bøkene hennes. Hun legger også stor vekt på strikkekunsten i drakthistorie, religion, mytologi og folketro. Av disse kildene rekonstruerer og bevarer Sundbø tradisjonsrike strikkemønstre til glede for dagens strikkere.

Annemor Sundbø driver i dag vev- og strikkeverkstedet og verkstedsutsalget Ose Ullvare på Ose i Setesdal.

 

Sundbø er også en populær foredragsholder hos lokale husflidslag over hele landet, og onsdag 19. oktober kan du treffe henne på strikkekafé hos Fredrikstad Husflidslag. (Den første strikkekaféen som ble arrangert her til lands var i Kristiansand – selvfølgelig etter initiativ fra Annemor Sundbø!)

 

» Meld deg på strikkekurs med Annemor Sundbø! Kurset finner sted på Holmen Gård 28.-30. oktober.

 

Les også:

Strikkingens mor får statsstipend (Aftenposten 03.10.2011)

– Nå står jeg fritt til å forske på det jeg egentlig brenner for (NRK Sørlandet 04.10.2011)